Природні методи захисту від радіації та хімічного забруднення
Найбільша атомна катастрофа, що сталася на Чорнобильській атомній станції 26 квітня 1986 року, значно змінила радіаційну ситуацію в країні. Адже під час катастрофи в атмосферу потрапило в 200 разів більше радіоактивних речовин, ніж унаслідок вибухів двох американських атомних бомб у Хіросімі і Нагасакі. У викидах було понад 20 радіоактивних речовин. Впливу радіаційного опромінення зазнали більше 400 тисяч осіб, до яких відносяться евакуйовані люди, ліквідатори наслідків аварії та мешканці забруднених зон. Загальновідомим є підвищення рівнів захворюваності постраждалих внаслідок аварії.
Іонізуюча радіація, на думку багатьох вчених, не має кількісного порогу біологічної дії на людину. Тому на сьогодні постають проблеми оцінки впливу незначних доз хронічного опромінення всього населення, а також попередження захворювань, спричинених радіацією. Крім того, згідно заключенню робочої групи Всесвітньої Організації охорони здоров’я з попередження мутаційних хвороб «радіація як мутаген становить меншу небезпеку в порівнянні з іншими забруднювачами і токсинами, як природними, так і антропогенними».
Вплив опромінення та хімічних забруднювачів на організм викликає порушення біохімічних і ферментативних процесів, знижує активність імунітету, погіршує перебіг інфекційних захворювань тощо. В основі ефектів іонізуючого опромінення в низьких дозах на клітинному рівні є реакції, які ініціюються вільними радикалами (продуктами перекисного окислення) в мембранах цитоплазми і ядра. Аналогічно діють хімічні сполуки. Звільнення організму від токсичних речовин і радіонуклідів, нормалізація порушеного обміну речовин, насамперед зниження в крові вмісту вільних радикалів є запорукою попередження хронічних захворювань серцево-судинної, нервової та дихальної систем, органів травлення, онкозахворювань. Не слід забувати, що потужним додатковим джерелом токсичних речовин для організму людини є куріння. Тому негайна відмова від шкідливої звички третини населення сама по собі здатна зняти надзвичайну гостроту стану захворюваності. Міцні алкогольні та слабоалкогольні солодкі напої, пиво, при регулярному вживанні, особливо у поєднанні з тютюновим димом, призводять до тяжкої залежності, отруєння організму.
Відомо, що ефективними детоксикантами при гострих опроміненнях і отруєннях є ентеросорбенти: вуглецеві, мінеральні, кремнегелеві. Але при тривалому застосування мінеральних сорбентів, вуглецю та сілікатних гелів часто спостерігається негативна дія на слизові оболонки шлунково-кишкового тракту, що порушує травлення, а також баланс вітамінів і мікроелементів. Військові лікарі Української військово-медичної академії, спираючись на свій досвід, привертають увагу до позитивного впливу застосування рослинних детоксикантів. До них відносяться фітосорбенти й антиоксиданти.
Фітосорбенти – це полімерні рослинні сполуки (пектини, слизи та ін.), що належать до природних регуляторів обміну речовин і виконують роль фізіологічних детоксикантів, коли їх вживають у достатній кількості при харчуванні. Фітосорбенти здатні до набухання у водному середовищі, зв’язують воду з формуванням об’ємних структур, а це позитивно впливає на травлення і випорожнення кишечника. Фітосорбенти зв’язують і виводять з організму токсини, радіонукліди, важкі метали, продукти обміну, це також нормалізує обмін холестерину. Серед фітосорбентів чільне місце займає пектин, що став об’єктом пильної уваги дослідників, особливо після Чорнобильської аварії. Важливо те, що до складу пектину входять практично всі основні групи макро- та мікроелементів, тому він може компенсувати дефіцит цих сполук в організмі та обмінювати свої мікроелементи на радіонукліди, важкі метали і токсичні речовини, що знаходяться в клітинах організму. Багатим джерелом фітосорбентів є фрукти, овочі, зернові культури та продукти їх переробки. Значна кількість пектину міститься в буряках, гарбузі, моркві, яблуках, айві, сливах, агрусі, суниці, брусниці, смородині, шкірці цитрусових. Насіння льону, лист подорожника, суцвіття липи, квітки ромашки багаті на слизові речовини. Харчові волокна знаходяться у зародках пшениці, у хлібі грубого помолу, кукурудзі, капусті, буряках, моркві, цибулі, огірках, кабачках та інших харчових продуктах.
Рослинні антиоксиданти – це найважливіші засоби захисту організму від довготривалого впливу низьких доз радіації і уражень токсичними речовинами, які присутні в організмі людини та надходять з навколишнього середовища. До рослинних антиоксидантів відносяться вітамінні засоби флавоноїдної будови, бета-каротин, токофероли, аскорбінова кислота, мікроелементи – селен і цинк. На антиоксиданти багаті плоди обліпихи та обліпихова олія, кедрові та волоські горіхи, плоди шипшини й олія з її насіння, ягоди горобини звичайної та чорноплодної, зародки пшениці та олія з них, лист подорожника, чаю зеленого, квітки ромашки аптечної, трава полину звичайного та гіркого, капуста, морква, баклажани, часник, цибуля, яблука, цитрусові, виноград, смородина, агрус та ін. Антиоксиданти нормалізують обмін холестерину, ліпідів, позитивно впливають на функції серцево-судинної, бронхо-легенової, травної, імунної систем організму. Дія антиоксидантів значно підсилюється при одночасному застосуванні пектинів, а також природних адаптогенів, які містяться в жень-шені, радіолі рожевій, ехінацеї, суцвіттях липи тощо.
Таким чином, незначні дози хронічного опромінення, токсичні речовини зумовлюють стан напруження і виснаження нервової, ендокринної, імунної та кровотворної системи населення. На думку вчених, провідну роль у порушенні стану здоров’я за таких умов відіграють на сьогодні хронічні непухлинні захворювання, які можна порівняти з наслідками потужних стресових реакцій. Тобто Чорнобильська катастрофа продовжує як прямо, так і опосередковано впливати на здоров’я населення України. Але сама Українська земля дає плоди-ліки для оздоровлення натуральними методами і одужання людей.
Майже два десятиріччя, які пройшли з часу Чорнобильської трагедії, не роблять надані рекомендації менш актуальними. Важливо пам’ятати, що фізична культура, раціональне харчування, загартування, психогігієна — невід’ємні складові здорового способу життя людини, які ще в більшій мірі необхідні для постраждалих внаслідок аварії. З будь-якого віку, при будь-якому захворюванні здоровий спосіб життя може сприяти збільшенню тривалості життя, збереженню протягом довгих років працездатності і творчої активності. Необхідно якомога більше рухатись: навіть 12 хвилин щоденних занять фізкультурою подовжують здорове життя на 5-6 років, а 10 тис кроків на день в спортивному темпі – найдешевша ціна за здоров’я.
Могутнім оздоровчим фактором є холодна вода. Ще на початку 20 сторіччя вітчизняні фізіологи відкрили стимулюючу дію холодної води на функцію щитовидної залози. Тому купання у відкритих водоймах, щоденний холодний душ зміцнюють імунну систему, мобілізують всі органи та системи організму на активну діяльність.
Звільнення від куріння, регулярного вживання алкоголю, звички переїдати, своєчасне проходження медичних оглядів та профілактичних курсів лікування в змозі значно покращити здоров’я людини.
Обов’язково скористайтесь наданими порадами і ви забудете про хвороби.