Всесвітній день без тютюну — 31 травня
Девіз дня: «Юність, вільна від тютюну»
В Україні впроваджується програма «Дитяча онкологія», дія якої розрахована до 2010 року. Подолання страшної хвороби неможливе без усвідомлення суспільством впливу куріння батьків на формування певної частини онкологічних захворювань дітей.
В структурі дитячої онкологічної захворюваності в Києві перше місце займає лейкемія, друге – злоякісні лімфоми, наступні – кісток та сполучних тканин, головного мозку.
Детальний огляд наукової літератури, присвячений взаємозв’язку куріння батьків та онкологічних захворювань у їх дітей, здійснили автори книги «Табак и здоровье» Т. Андреєва та К. Красовський. Вони відмічають, що десятки хімічних речовин з канцерогенними властивостями, які містяться в тютюновому димі, присутні в сечі новонароджених немовлят, матері яких курили під час вагітності. У таких дітей суттєво змінюються показники імунного захисту, обумовлюючи як онкологічні захворювання, так і схильність до інфекційних захворювань. Показано, що куріння будь-кого з батьків протягом вагітності супроводжується більш високою імовірністю виникнення всіх видів дитячого раку разом узятих, а також злоякісних новоутворень у молодих дорослих, і навіть у людей зрілого віку.
В цілому результати досліджень, присвячених взаємозв’язкам між курінням батьків та розвитком злоякісних пухлин у дітей, достатньо суперечливі, тому що батьки схильні приховувати свої шкідливі звички, коли йде мова про науковий аналіз причин виникнення хвороби у їх дітей. Тим не менш, доведено, що материнське куріння в півтора рази підвищує ризик лімфоми, гострого лейкозу, пухлини Вілмса. Значно зростає ризик при курінні матері в першому триместрі вагітності. Механізми виникнення хвороб пов’язані з ушкодженням генетичних структур статевих клітин.
Виявлено вплив інтенсивності куріння батька на розвиток злоякісних новоутворень у дітей, головним чином пухлин мозку і лімфоми. Викурювання 20 сигарет на день підвищує ризик захворіти для дитини на 30%, 40 сигарет – на 60%. На основі Оксфордського дослідження двох з половиною тисяч дітей з різними формами рака, вважається, що за рахунок куріння батька виникло 14% випадків хвороби.
Вплив тільки куріння батька, якщо мати дитини не курила, вивчили в Китаї на 642 випадках захворювань різними формами раку їх дітей. В порівнянні з чоловіками, які ніколи не курили, курці-чоловіки вже після 5 років куріння (пачки сигарет на день) мали в 1,7 разу вищий ризик онкологічного захворювання їх дітей.
Куріння обох батьків, особливо якщо мати курила до зачаття, збільшує ризик розвитку раку печінки у їх дітей в декілька разів. Материнське куріння призводить до загибелі яйцеклітин, в тому числі зародкових яйцеклітин плода жіночої статі. В еякуляті чоловіків, чиї матері курили протягом вагітності, знижена концентрація сперми та загальна кількість сперматозоїдів.
Гострою проблемою лікування дитячих онкологічних хвороб є питання донорства. В переддень Всесвітнього дня донора крові — 14 червня, потрібно відмітити, що батьки хворих дітей самостійно розшукують здорових донорів з метою отримання необхідних дітям препаратів крові, а саме – тромбоконцентрату, термін зберігання якого становить всього декілька діб. Тим, хто бажає допомогти хворим дітям, радимо звернутись за інформацією на сайт: www.donor.com.ua.
Фото дитини Chilean Corporation Against Cancer.